Hobbycity Hobbyking Transmitter ReceiverModeláři na letišti Točnábrushless motor regulator spin gliders
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Průvodce značkami
Úvod
Co je BBCode (značky)?

Formátování textu
Jak vytvořit text psaný tučně, kurzívou či podtrženě?
Jak změnit barvu a velikost písma?
Je možno spojovat formátovací značky?

Citace a pevná šířka textu při odeslání
Jak vytvořit citaci?
Výstup kódu nebo pevná šířka dat.

Generování seznamu
Vytváření jednoduchého seznamu.
Vytváření strukturovaného seznamu

Vytvoření odkazu
Odkaz na jiné webové stránky.

Zobrazení obrázků v příspěvcích
Přidání obrázku do příspěvku.

Další záležitosti
Můžu si přidat své vlastní tagy?

 

Úvod
Co je BBCode (značky)?
Značky jsou zvláštní příkazy vkládané do příspěvku. Možnost používat značky ve Vašich příspěvcích povoluje administrátor. Můžete si dodatečně zakázat používání značek v jednotlivých příspěvcích ve formuláři k zaslání příspěvku. Značky jsou velmi podobné stylu HTML, příkazy jsou zapsány ve složených závorkách [] a uzavírají vždy nějaký text, který se následně chová dle těchto příkazů. Značky Vám umožní rychlé formátovaní psaného textu. Sami se tedy můžete rozhodnout zda budete chtít používat tyto značky, které jsou zahrnuty ve formuláři pro odeslání příspěvku či budete používat HTML (pokud je HTML na tomto boardu povoleno).
Návrat nahoru

Formátování textu
Jak vytvořit text psaný tučně, kurzívou či podtrženě?
Značky obsahují příkazy pro rychlou změnu stylu Vašeho textu. Můžete se podívat jak snadno dosáhnout požadovaného výsledku. Pro vytvoření tučně psaného textu, obklopte text mezi [b][/b].

příklad: [b]Ahoj[/b]
Výsledkem je: Ahoj

Pro podtržení textu obklopte text mezi [u][/u].

příklad: [u]Dobrý den[/u]
Výsledkem je: Dobrý den

Pro text psaný kurzívou obklopte text mezi [i][/i].

příklad: Toto je [i]ukázka[/i]
Výsledkem je: Toto je ukázka
Návrat nahoru
Jak změnit barvu a velikost písma?
Pro změnu barvy nebo velikosti textu je určeno několik příkazů. Dejte si pozor na to, jak bude výstup zobrazen v závislosti na Vašem prohlížeči a systému. Pro změnu barvy textu, obklopte požadovaný text mezi [color=][/color]. Můžete použít buď názvy barev (např. red, blue, yellow, atd.) nebo odpovídající hexadecimální kód barvy, např. #FFFFFF, #000000. Na příkladu si ukážeme, jak vytvořit červený text:

[color=red]Ahoj![/color] nebo [color=#FF0000]Ahoj![/color]
Výsledkem bude: Ahoj!

Změnu velikosti textu provedeme obdobně použitím [size=][/size]. Tento příkaz má předdefinované číselné hodnoty, které mají přiřazenu odpovídající velikosti písma v pixelech, počínaje 1 (velice malé písmo, nejmenší viditelné) až po 29 (velmi velké). Pro ukázku:

[size=9]MALÉ[/size]
Výsledkem je MALÉ

zatímco

[size=24]VELKÉ[/size]
zobrazí VELKÉ
Návrat nahoru
Je možno spojovat formátovací značky?
Ano, toto je možné, na následujícím příkladu si ukážeme jak správně tyto značky zapsat. Je velice důležité dodržet i jejich sled.

Například: [size=18][color=red][b]Podívej se[/b][/color][/size]

Výsledkem je: Podívej se

Pokud nedodržíte sled ukončení značek v pořadí v jakém byly vkládány, může být text zobrazen chybně! Vždy je zapotřebí uzavírat značky ve sledu v jakém byly zadány. Podívejte se na následující ukázku kde jsou značky nekorektně uzavřeny:

[b][u]Toto je špatně[/b][/u].
Návrat nahoru

Citace a pevná šířka textu při odeslání
Jak vytvořit citaci?
Jsou dva způsoby zadání citovaného textu, s uvedením autora a bez něj. Když je to vhodné, můžete použít citát k příspěvku, který přidá poznámku o autorovi a text do zvláštního boxu v příspěvku. Text citace uzavřete mezi [quote=""][/quote]. Tento způsob přidá k citaci poznámku koho citujete. V následujícím příkladu si ukážeme jak zadáme text, který vyslovil Karel Novák:

[quote="Karel Novák"]Toto je text, který vyslovil tento pán.[/quote]

Výsledkem bude automatické přidání textu Karel Novák napsal: a text citace. Pokud chcete zadat text jako svůj vlastní citát případně nikoho neurčovat, zadáte jen závorky "". Tato volba není povinná. Druhým způsobem je citovat pouze text. Požadovaný text, který chcete citovat uzavřete mezi [quote][/quote]. Když si zobrazíte výsledek takovéto zprávy, bude zde jen napsal: a text citátu.
Návrat nahoru
Výstup kódu nebo pevná šířka dat.
Jestliže chcete vložit kus kódu nebo cokoliv co vyžaduje pevnou šířku (font typu Courier), obklopte text mezi [code][/code].

například: [code]echo "Toto je kód";[/code]
Návrat nahoru

Generování seznamu
Vytváření jednoduchého seznamu.
Značky obsahují i příkazy pro vytváření seznamů. Podporovány jsou dva druhy seznamů, jednoduchý a strukturovaný. Jednoduchý seznam zobrazí jednotlivé položky seznamu postupně pod sebou oddělené puntíkem. Pro vytvoření seznamu použijte [list][/list] a definujte jednotlivé položky pomocí [*]. Podívejte se na následující ukázku jednoduchého seznamu:

[list]
[*]červená
[*]modrá
[*]zelená
[/list]
Návrat nahoru
Vytváření strukturovaného seznamu
Druhým způsobem je vytváření strukturovaných seznamů. Od předchozího typu se liší znakem před textem jednotlivých položek, namísto tečky je zde použit některý ze dvou způsobů vzestupného označení položek seznamu. Pro vytvoření číslovaného seznamu použijte [list=1][/list] a pro abecední seznam [list=a][/list]. Jednotlivé položky seznamu definujete pomocí [*]. Podívejte se na následující ukázku:

[list=1]
[*]červená
[*]modrá
[*]zelená
[/list]

Pro vytvoření abecedního seznamu použijte:

[list=a]
[*]první možná odpověď
[*]druhá možná odpověď
[*]třetí možná odpověď
[/list]
Návrat nahoru

Vytvoření odkazu
Odkaz na jiné webové stránky.
phpBB značky podporují vytvoření URL odkazů odkazujících se na jiné internetové stránky. Prvním způsobem je použít [url=][/url] značky, za znak = pak doplníte URL adresu na kterou chcete odkazovat. Text mezi oběma značkama bude zvýrazněn a sloužit jako odkaz na uvedenou URL adresu. Podívejte se na následující přiklad odkazující na server PCforum.cz:

[url=http://www.pcforum.cz/]Stránky PCforum.cz[/url]

Tímto se vygeneruje odkaz Stránky PCforum.cz. Pokud kliknete na tento vytvořený odkaz, otevře se Vám v novém okně prohlížeče odkaz na který směřujete.

Jestliže chcete zobrazit URL přímo jako odkaz použijte následující postup:

[url]http://www.pcforum.cz/[/url]

Tímto se vygeneruje odkaz http://www.pcforum.cz/.

V případě zadání syntakticky správného URL i bez počátečního http:// do textu příspěvky automaticky odkaz na zadanou URL adresu. Pro ukázku si můžete zkusit napsat do příspěvku www.pcforum.cz a uvidíte, že se Vám text ve výsledku zobrazí automaticky jako odkaz www.pcforum.cz.

Obdobným způsobem se dají vytvářet i odkazy na e-mailové adresy, zadejte požadovanou e-mailovou adresu dle příkladu:

[email]support@pcforum.cz[/email]

Výsledkem pak bude support@pcforum.cz nebo můžete zadat v textu příspěvku support@pcforum.cz a adresa se opět automaticky přemění na odkaz.URL odkaz můžete zadat mezi kterékoliv další značky: Uzavřete-li URL mezi [img][/img] (viz následující kapitola) může být odkazem i obrázek. Pouze opět nezapomeňte na správnou posloupnost uzavírání značek.

URL adresa nesmí obsahovat mezeru, proto pokud máte takovou adresu, musíte všechny mezery nahradit znaky '%20' (bez uvozovek).
Návrat nahoru

Zobrazení obrázků v příspěvcích
Přidání obrázku do příspěvku.
phpBB značky dále umožňují vkládání obrázků do textu příspěvku či zprávy. Toto je velice užitečná vlastnost, díky níž nemusíte odkazovat na soubory obrázků o kterých například píšete, ale všichni uživatelé je ihned vidí ve Vašem příspěvku. Jak bylo uvedeno výše, můžete využít obrázku k vytvoření URL odkazu na Váš server nebo například pro zvětšeninu malého obrázku zde v příspěvku. Obrázek se musí ovšem vždy nacházet na internetu a být tak dostupný pro všechny uživatele, nelze se tedy odkazovat na soubory které máte například na lokálním disku Vašeho počítače, jelikož k nim by uživatelé internetu neměli přístup. Pro zobrazení obrázku musíte uzavřít URL obrázku mezi [img][/img].

příklad: [img]http://www.pcforum.cz/images/logo.gif[/img]

Jestliže zadáte URL adresu obrázku mezi [url][/url], může být odkazem obrázek.

příklad: [url=http://www.pcforum.cz/][img]http://www.pcforum.cz/images/logo.gif[/img][/url]

Výsledkem bude:

Návrat nahoru

Další záležitosti
Můžu si přidat své vlastní tagy?
Ne, zatím to v phpBB 2 nelze. Chystáme se nabídnout možnost přidání vlastních tagů v další verzi phpBB.
Návrat nahoru

Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Přejdi na:  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.pcforum.sk