Hobbycity Hobbyking Transmitter ReceiverModeláři na letišti Točnábrushless motor regulator spin gliders
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Křidélka jako klapky (flaperony) ale i speedbrake-jak na t

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petr Sojka



Založen: 21 srpen 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: Čt 26.srpen 2010 13:05:35    Předmět: Křidélka jako klapky (flaperony) ale i speedbrake-jak na t Odpovědět s citátem

Ahoj,
jako nováček hledám radu. Zatím se otrkávám s EasyStarem, teď jsem ho dopnil o křidélka. A chtěl bych, aby měla tři funkce (ovládané třípolohovým switchem na Auroře 9).
1) Normální funkce křidélek (za letu) - třípolohový switch uprostřed.
2) Jako speedbrake - tj obě křidélka vyklopit současně nahoru cca o 25 stupňů (aby ještě zůstala pohybová rezerva na "křidélkování") - třípolohový swith nahoru.
3) Těsně před přistáním naopak sklopit dolů jako přistávací klapky (zase s rezervou na pohyb křidélek - třípolohový switch dole.

Každé křidélko má samozřejmě své servo, jde mi o to, že nevím, jak to vysvětlit Auroře - tj vlastně nevím, jak se to v menu jmenuje a co a jak bych měl nastavit, aby se výchylka křidélek skládala (sčítala) ze dvou ovládacích prvků - klasická páka plynulé pohyby + hodnota z třípolohového switche - nahoru a dolů.

Takže prosím zkušenější majitele Aurory o radu.

Petr
_________________________________________
K modelům se vracím po 40 letech, zatím jen polystyreňáky - EasyStar a Zlín Z142
Aurora 9 2.4GHz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StepanS



Založen: 02 leden 2008
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha Pankrác

PříspěvekZaslal: Čt 26.srpen 2010 21:38:08    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím,
Auroru sice nemám, ale třeba se ozve někdo z kolegů kdo jí má..ale já bych doporučil RTFM (Read The Fucking Manual) Very Happy Je to jedna ze základních funkcí vysílače a určitě to je v manuálu popsáno! Já mám FX18 od Futaby. Proti Auroře je to "trabant" ale tohle je v manuálo popsáno krásně i s obrázkama.

Jinak bych byl trochu opatrný s "vekslováním" křidélkama/klapkama při přistávání. Vysunutí "klapek" nebo "brzd" se dost výrazně projeví na letu - jinak řečeno nějak to do toho "kopne", takže nízko nad zemí nedoporučuji. Když už, tak brzdy vysunout už při nasazení na přistání když už je model srovnán v ose dráhy na sestupové rovině. Protože po vysunutí křidélek jako klapky/brzdy rapidně klesne jejich účinnost a větší korekce náklonu jsou obtížnější....Chce to pak prostě poladit a případně i mixnout s výškovkou aby to eliminovalo klopící momenty. Tak chytrý rádio jako Aurora to bude určitě umět.
...To sem zas mudroval... Very Happy Very Happy
_________________________________________
Phoenix Classic EP, Multiplex Acromaster, Zlín 226 LM-model, kanál 65, JETI Duplex
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
StepanS



Založen: 02 leden 2008
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha Pankrác

PříspěvekZaslal: Čt 26.srpen 2010 21:39:49    Předmět: Odpovědět s citátem

..jinak pokud máš jen anglický manuál hledej něco jako "flaperon mix"..
_________________________________________
Phoenix Classic EP, Multiplex Acromaster, Zlín 226 LM-model, kanál 65, JETI Duplex
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: Čt 26.srpen 2010 23:18:11    Předmět: Odpovědět s citátem

Taky neznám Auroru, každopádně naprosto souhlas se Štěpánem.
Po mých zkušenostech s křidýlkama jako štíty nahoru, nebo maximálními klapkami využívám obecně jen klapky na max. 50% výchylek křidélek.
Při max. klapkách, nebo štítech musíš stejně ještě namixovat směrovku, protože je to neovladatelný(proudnice se splaší) a model nereaguje skoro vůbec na změnu páky vlevo-vpravo.. Při tomhle mixu se to pak ještě "točí" a přistání je mnohem víc náročnější než z vyšší rychlosti, za to se stabilním érem
Wink
_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivan



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 720
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: Pá 27.srpen 2010 09:48:48    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj, mám Auroru, návod jsem sice četl jen zběžně, ale tuším že to tam je popsáno.
Myslím, že možností je několik, jde to asi třeba přes letové režimy, kde můžeš nastavit i rychlost přechodů jednotlivých režimů mezi sebou, ale určitě to jde přes mixy křidélka klapky, kde si přiřadíš jednotlivým polohám přepínače hodnoty výchylek klapek (je jedno, jestli nahoru či dolů) a pohyb křidélek zůstává v původním rozsahu. Do toho je ale dobré mixnout přes mix klapky - výškovka korekci klopného momentu na výškovce. Samozřejmě je vhodné ještě použít mix křidélka - směrovka. Je to laborování na zemi i za letu ... blbě se mi to popisuje, navíc to nemám před sebou (jsem v práci Sad ).
Já osobně mám klapky oddělené od křidélek a používám k ovládání boční otočný ovladač (tuším že je to RS), takže je to trochu snazší, ale věz, že u Aurory jde všechno Very Happy . A návod v češtině je opravdu dobrý, jen to přečíst a zapamatovat si některé věci.
Spíš ale nevím, jestli to bude mít takový efekt při letu s easystarem, ale to musíš odzkoušet.

Od včerejška na mě mluví Aurora už česky, s novým firmware 1,07 Smile.
_________________________________________
DHC 2 Beaver , S.E.5.a, PT-17 Super Stearman, Glastar a nějaké další poletuchy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petr Sojka



Založen: 21 srpen 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: Ne 17.říjen 2010 11:46:51    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky všem za rady,

v Auroře se to jmenuje trochu tajemně jako "Camber Mix" - a mají na to dokonce předpřipravený proporcionální ovladač - otočnou páčku na pravém boku, kde to docela vyhovuje.
Takže mi to už funguje, speedbrake jsou slušně účinné (stabilní, velmi strmé klesání), jako klapky je účinnost trochu nižší (třeba ve srovnání s reálným letadlem, ale také tam nějaký efekt je.

Petr Sojka
_________________________________________
K modelům se vracím po 40 letech, zatím jen polystyreňáky - EasyStar a Zlín Z142
Aurora 9 2.4GHz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirekve



Založen: 05 duben 2010
Příspěvky: 194
Bydliště: Modrany

PříspěvekZaslal: Út 19.říjen 2010 21:26:28    Předmět: Odpovědět s citátem

mam taky Auroru ale mam to mamixovany s klapkama jako brzdici stity klapky samostatne bocnim levym tahovym vypinacem funguje v pohode
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.pcforum.sk