Hobbycity Hobbyking Transmitter ReceiverModeláři na letišti Točnábrushless motor regulator spin gliders
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Střídavý motor jako zdroj el. proudu?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: Út 20.květen 2014 23:30:17    Předmět: Střídavý motor jako zdroj el. proudu? Odpovědět s citátem

Mě napadla taková věc, že bych pomocí stříďáku ve finále generoval ss napětí, např. pro dobíjení baterie. To, jak bych stříďák poháněl je věc další, méně podstatná v tuto chvíli (lidský pohon, větrná vrtule,..).

Kam ty 3 dráty přivýst, ňák to usměrnit, či čo. Zkoušel už někdo? Těšim se, jak se to tu rozjede, stejně jako stříďák pod vodou Laughing
_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 09:55:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Viděl jsem na několika kajutových plachetnicích " větrnou elektrárnu " - vrtuli . Nevím, jestli stříďák a usměrňovač je to pravé, zkusil bych to spíš se stejnosměrným dvanáctivoltovým motorem. Otázka je, jak velká ta vrtule ( spíš větrné kolo) by měla být a určitě by to chtělo nělaký řemínkový převod do rychla. Další otázka je účinnost, při jakém větru se to bude přijatelně točit. Běžně se řeší dobíjení baterek na lodích solárním panelem. je to ovšem dlouhodobá záležitost ( malý výkon panelů přijatelné velikosti ). Jestli si představuješ něco jako perpetuum mobile - že pojedeš a větrník ti zatím dobije baterii- na to určitě zapomeň. Jak jsem se dočetl, i rekuperace na elektrokolech dokáže vrátit do baterie maximálně deset procent při jízdě normálním terénem. A tam bude ta účinnost sakra větší než u nějakého větrníku.
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 11:17:11    Předmět: Odpovědět s citátem

Kdysi jsem si pohraval s malou (dalo by se rici stolni) vetrnou elektrarnou. Od te doby jsem zastancem stareho dobreho dynama Laughing

V soucasne dobe preferuji (a pouzivam) solarni panel, ale jak pise Michal, to je zalezitost dlouhodobeho nabijeni Wink

Jinak co "leze" ze 3 fousu mechanicky roztaceneho stridaku, to by me taky docela zajimalo. Az se budu nekdy nudit, zkusim to premerit..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 12:47:27    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě námět pro mladého konstruktéra. Co parní strojek ? Mohl bys topit klacíky nasbíranými na břehu, prostě čistá ekologie. Very Happy Very Happy Very Happy Ale bez legrace - při plavbě po větru by určitě fungovala malá plachta na lehké hliníkové konstrukci. Rád ti to případně pomůžu vyrobit.
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 720
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 16:28:28    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejsem světa znalý, elektriky už vůbec ne, ale neříká se tomu v autech alternátor???

Takže auto na sudy, pustit motor a máš 12 V SS Very Happy
_________________________________________
DHC 2 Beaver , S.E.5.a, PT-17 Super Stearman, Glastar a nějaké další poletuchy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 16:58:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Vy si děláte prdelky, ale počkejte!! Až dovyvinu funkční elektrárnu, tak to hned nechám patentovat, budete mezi prvníma, kdo mi to okopčí Wink
_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: St 21.květen 2014 19:58:33    Předmět: Odpovědět s citátem

Sem si udělal takovej držáček na 2 motory,
při 1800 otáčkách zelená 10mm LEDka začíná žhnout,
při 3000 otáčkách pěkně svítí Very Happy jůůůů

Mezi libovolnejma dvouma drátama od motoru sem naměřil 7,4V při plnejch otáčkách pohonnýho motoru(na měřáku režim střídavýho napětí).


_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: Čt 22.květen 2014 11:42:12    Předmět: Odpovědět s citátem

www.campi-shop.cz/katalog/katalog/elektrina/solarni-technika/prislusenstvi-pro-solarni-techniku/produkt/fotovoltaicky-panel-80wp-12v-polykrystal

Tohle by ten tvůj gumový člun uvezl?
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: Čt 22.květen 2014 23:25:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Dovolil jsem si upravit adresu, aby fungovala a byla i aktivnim linkem.
Mluvis mi z duse, 2 dny lezim v solarnich fotovolt. panelech a presne se mi zalibil 12V 80W polykrystalicky panel, pomerem cena/vykon/velikost/vaha. Nasel jsem cenu dokonce o hodne stokorun mensi.

Ale abysme si rozumneli, nejde mi o zdroj pro pohon clunu, i kdyz v ramci vlastnictvi takoveho panelu o tom uvazuju, ale o zdroj el. energie pro dobijeni battery napr. pomoci vetru. No, nevidim to nadejne, radsi vyvinu pomocny pohon kola - bicyklu stridakem. Zalozim tema, to zas bude...heheh Twisted Evil
_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: Pá 23.květen 2014 11:04:20    Předmět: Odpovědět s citátem

Elektropohon kola stříďákem už nosím v hlavě dlouho. Vrcholem konstrukčních představ je přenos síly z motoru na pneumatiku zadního ( předního ? ) kola přítlačnou gumovou kladkou ( celý agregát na pantu), resp. jen takový přípohon bez velkých zásahů do konstrukce kola. Jen bude nutné otáčky motoru trochu zpřevodovat k nějaké slušné obvodové rychlosti a síle poháněného kola. Je jasné, že kladka by asi špatně přenášela energii někde v blátě, ale na silnici......americký luxus Very Happy . A teď tu máte další načaté téma, konstruktéři!
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaiser



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 1260
Bydliště: Modřany

PříspěvekZaslal: Pá 23.květen 2014 14:20:56    Předmět: Odpovědět s citátem

Teď, teď tady byl Exclamation Exclamation Exclamation Nějaký Edison s dynamem. Musíte přijít dřív, Cimrmane . . . Razz Razz Razz
_________________________________________
Elektrovětroň MATES s osvětlením, MOHAWK, hydroplány: 1.Saro Cloud litl, 2. SARO CLOUD big, 3.HOGO,MiG 3, větroň TOM z balzy a papíru a s motorem,šídlo F22, F4-U Corsair z EPP, dvouplocha z EPP typ "co dům dal",AirBába, P-82 TWIN Mustang, Me Bf 109E od StyroKitu a VLAJKOVÁ LOĎ - noční stihač - HEINKEL 219 UHU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MichalS



Založen: 20 listopad 2010
Příspěvky: 194
Bydliště: Barrandov

PříspěvekZaslal: Pá 23.květen 2014 15:55:24    Předmět: Odpovědět s citátem

Jeden Cimrmanův postup zapojení bych doporučil dodržovat Laughing „Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty - odsud se pak přelévá, do stodoly, do chléva…"
_________________________________________
T-rex 700E, T-rex 500, T-rex 450 a nějáké šušníky plošníky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Pá 23.květen 2014 18:31:46    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak tak Laughing
Stejně jako bych nepodceňoval: "při krátkém spojení dvou drátů dojde k tak zvanému zkratu. Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane! Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.." Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Pá 23.květen 2014 22:58:51    Předmět: Odpovědět s citátem

MichalH napsal:
Ještě námět pro mladého konstruktéra. Co parní strojek ? Mohl bys topit klacíky nasbíranými na břehu..

Náhodou, já už parní elektrárnu mám Wink



Strojek jsem koupil někdy v 90. letech nefunkční v Podolském vetešnictví (tak se to přímo jmenuje a snad i funguje do dneška).
Opravil jsem ho a pro radost dětem (no dobře, tak hlavně pro radost sobě Laughing ) udělal různé hejbací pičačinky, např. to co je na té fotce.
No a taky funkční dynamko (elektromotorek), které rozsvěcí barevné LED, tak jak děcka mačkají klávesnici.
Děti už jsou všechny dospělé, ale ta fotka je z roku 2013, hraju si s tím čas od času dodnes Wink Jen to nepohání nasbírané větvičky, ale tuhý líh..

Tak co že provedeme s tím Cimrmanem Laughing ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaiser



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 1260
Bydliště: Modřany

PříspěvekZaslal: So 24.květen 2014 09:46:30    Předmět: Odpovědět s citátem

Teď, teď tady byl Exclamation Exclamation Exclamation Nějaký Bell, Alexander Graham Bell.

Teď Janku vytáhni fotku konstrukce svýho vlastního telefonu a já padnu na pr-el Very Happy
_________________________________________
Elektrovětroň MATES s osvětlením, MOHAWK, hydroplány: 1.Saro Cloud litl, 2. SARO CLOUD big, 3.HOGO,MiG 3, větroň TOM z balzy a papíru a s motorem,šídlo F22, F4-U Corsair z EPP, dvouplocha z EPP typ "co dům dal",AirBába, P-82 TWIN Mustang, Me Bf 109E od StyroKitu a VLAJKOVÁ LOĎ - noční stihač - HEINKEL 219 UHU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniel K.



Založen: 24 srpen 2013
Příspěvky: 60
Bydliště: Mělník

PříspěvekZaslal: Ne 21.prosinec 2014 22:20:34    Předmět: Odpovědět s citátem

.. A co ten elektromotorek točit nějakým vhodným spalovákem? Smile Taková elektrocentrála...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel K.



Založen: 24 srpen 2013
Příspěvky: 60
Bydliště: Mělník

PříspěvekZaslal: Po 22.prosinec 2014 09:47:50    Předmět: Re: Střídavý motor jako zdroj el. proudu? Odpovědět s citátem

radekc napsal:
Mě napadla taková věc, že bych pomocí stříďáku ve finále generoval ss napětí, např. pro dobíjení baterie. To, jak bych stříďák poháněl je věc další, méně podstatná v tuto chvíli (lidský pohon, větrná vrtule,..).

Kam ty 3 dráty přivýst, ňák to usměrnit, či čo. Zkoušel už někdo? Těšim se, jak se to tu rozjede, stejně jako stříďák pod vodou Laughing


- musel by jsi to usměrnit, jinak ss nedostaneš..
[/img][/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekc



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 3055
Bydliště: Praha - Zbraslav

PříspěvekZaslal: Po 22.prosinec 2014 10:59:19    Předmět: Odpovědět s citátem

To je peknej usmernovac Idea Ted uz jen dodat moturku poradny otacky, aby to neco generovalo Twisted Evil
_________________________________________
SUPER VEDLYBA 990mm (Turnigy 2217 20turn 860kv s 9x5) 560gr. bez bat., 720gr. s bat. Tah motoru 640gr. | Vedlyba s kabinou, křídlo si bere od Super Vedlyby | Mini Vedlyba 800mm (KDA22-10S) osvětlená | Midi Vedlyba 1200mm na focení - momentálně v rozsypu | Hornoploch od Michala | Aero Cruiser (čeká na podvozek) | Easy Glider s olovem a háčkem na vlekání Smile - už pár let neletěl | Krabicoid s křídlem od Vedlybusa Pilatusa - momentálně bez motoru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Daniel K.



Založen: 24 srpen 2013
Příspěvky: 60
Bydliště: Mělník

PříspěvekZaslal: Po 22.prosinec 2014 11:10:00    Předmět: Odpovědět s citátem

Jen si ho vyrob sám, nekupuj celek - vlastní výroba ti vyjde levnější.. jen musíš vědět napětí a proud který tím má týct... Na boku toho usměrňovače je schéma, tak to okopči Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Po 22.prosinec 2014 20:08:38    Předmět: Odpovědět s citátem

radekc napsal:
To je peknej usmernovac Idea Ted uz jen dodat moturku poradny otacky, aby to neco generovalo Twisted Evil

No, nez se dostanes na 1600V, to se dost zapotis Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Daniel K.



Založen: 24 srpen 2013
Příspěvky: 60
Bydliště: Mělník

PříspěvekZaslal: Út 23.prosinec 2014 11:31:08    Předmět: Odpovědět s citátem

Těch 1600V by mělo být maximální napětí co to snese - pak se prorazí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Daniel K.



Založen: 24 srpen 2013
Příspěvky: 60
Bydliště: Mělník

PříspěvekZaslal: Út 23.prosinec 2014 12:12:02    Předmět: Odpovědět s citátem

Záleží jakej z toho poleze proud, ale třeba tahle... http://www.gme.cz/dioda-60fr60-do5-p221-064
http://www.gme.cz/univerzalni-a-rychle-diody-nad-10-a/active:362325,364305/p362325:484565,364445,980805,364305
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.pcforum.sk