Hobbycity Hobbyking Transmitter ReceiverModeláři na letišti Točnábrushless motor regulator spin gliders
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vodní raketa (Water rocket)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: Út 02.červen 2009 12:19:26    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak už to taky někdy, vy raketýři, vezměte na Točnou, ať můžeme zahodit letadla a začít si hrát s flaškama ( náš pes je má moc rád na žvýkání). To je furt samý experiment a skutek utek. Ještě, že na to nepřišel von Braun, jinak by Němci určitě vyhráli válku. Very Happy
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaiser



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 1260
Bydliště: Modřany

PříspěvekZaslal: Út 02.červen 2009 14:39:24    Předmět: Odpovědět s citátem

S raketama já mám bohaté zkušenosti. Kdyby jako něgdo chtěl poradit.

Pamatuji si, že jako ještě malýmu mi Ježíšek přines (teď už si ale nedokážu vzpomenout jestli to byl ještě VOSTOK nebo už SOJUZ) takovou plastovou asi 70cm vysokou raketu. Nic to nedělalo, všechno za ní obstarával Románek.
Jako větší kluk sem pak měl takovou tu na gumičku, vystřelovací a měla padáček heč.
A na vojně jsem v PADkách opravoval ZILa, kterej měl na zádech ňákej batoh na rakety. Ňákej chytrej "z povolání" s tím tenkrát spadnul i s raketou na hrbu při najíždění na palpost a ZIL šel pana/vorel. Raketa prej dobrý, ale ZIL byl trochu zmuchlanej.

Jóóóóóóóó rakety, to je moje. Vo těch já vím skoro ho . . . . . . . . . . . dně.
_________________________________________
Elektrovětroň MATES s osvětlením, MOHAWK, hydroplány: 1.Saro Cloud litl, 2. SARO CLOUD big, 3.HOGO,MiG 3, větroň TOM z balzy a papíru a s motorem,šídlo F22, F4-U Corsair z EPP, dvouplocha z EPP typ "co dům dal",AirBába, P-82 TWIN Mustang, Me Bf 109E od StyroKitu a VLAJKOVÁ LOĎ - noční stihač - HEINKEL 219 UHU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiri.k



Založen: 30 březen 2009
Příspěvky: 69
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: Út 02.červen 2009 17:29:33    Předmět: Odpovědět s citátem

TU plastovou raketu na gumu jsem měl taky ale skoušel jsem s ní lítat v hostivařským lesoparku (jó ještě tam někde vysí zavěšená - možná - je to tak 15-18 let). A v tom Vostoku byly pěkný pajďuláčci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiri.k



Založen: 30 březen 2009
Příspěvky: 69
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: Út 02.červen 2009 19:59:22    Předmět: Odpovědět s citátem

a co z toho postavit něco takovýho
http://thaipaperwork.freehostia.com/ohka-model-22/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: St 03.červen 2009 00:26:26    Předmět: Odpovědět s citátem

MichalH napsal:
Tak už to taky někdy, vy raketýři, vezměte na Točnou, ať můžeme zahodit letadla a začít si hrát s flaškama ( náš pes je má moc rád na žvýkání). To je furt samý experiment a skutek utek...

Nedá pokoj a nedá!
Jak jsem říkal dneska na TC: když bude počasí, vezmu to sebou, ale startovat se bude jen za opravdu dobrých podmínek. Padák ještě není vyzkoušený, nerad bych to páčil z něčí střechy (nebo nedej bože hlavy) či hledal po lese Laughing

jiri.k napsal:
mě by zajímalo jak by takové letadlo /na pohon vodní raketou/ mělo vypadat Twisted Evil Question ...

...a co z toho postavit něco takovýho
http://thaipaperwork.freehostia.com/ohka-model-22/

No prosim.. a pak že nevíš Idea To by se zrovna docela mohlo hodit Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: St 03.červen 2009 21:45:55    Předmět: Odpovědět s citátem

Lítat se dneska v tom vichru nedalo, tak jsem zašel jen tak omrknout do OBI ten "zahradní program", tady je pár postřehů:

1) originál Gardena je drahá jako prase, neznačkové a stejně funkční komponenty stojí i míň než třetinu.
2) aby to správně fungovalo (pro nás rakeťáky, zahradníkům vyhoví všechno), je třeba zkoušet kus ke kusu, Gardenu i ty ostatní. Někdy to drhne, jinde je vůle apod. Lze také celkem snadno najít dvojice, které budou fungovat i s přidanou tloušťkou víčka (Vosyho problém s plastovou rychlospojkou).
3) s aqua-stop ventilem by problém být neměl, prostě se vsadí někam do hadice v opačném směru.
4) hadic, které vydrží i větší tlaky než potřebujeme, je k dispozici celá řada, dokonce v metráži za slušný peníz.

Já zatím zůstanu u systému "ventilek", protože na další zkoušky mi to úplně stačí, ale časem to taky vidím na "zahradní" komponenty Laughing

Jo a ještě dotazík: Mojí staré hustilce nedělá voda dobře (2 dny jsem máčel ten kožený píst v oleji, aby zase trochu těsnil Laughing ). Australáci na nějaké fotce používají nožní hustilku, všechny co jsem viděl, jsou ale max. do 7 atm. Ví někdo o nožní (nejlépe dvoupístové) hustilce s tlakem do 10 atm? Když tak dík za tip Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
air.command



Založen: 04 červen 2009
Příspěvky: 3
Bydliště: Sydney, Australie

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 06:51:11    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý den, pánové Very Happy

Táta a já jsme sledovali vývoj vaších vodní raket. Rádi zodpovíme jakékoli dotazy můžete mít, pokud jde o vodní rakety. Nevíme skoro nic o modelech letadel.

My jsme původně z Prahy. Žijeme už v Sydney téměř 30 let.

- Jirka
(http://www.AirCommandRockets.com)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 08:15:28    Předmět: Odpovědět s citátem

air.command napsal:
Dobrý den, pánové Very Happy

Táta a já jsme sledovali vývoj vaších vodní raket. Rádi zodpovíme jakékoli dotazy můžete mít, pokud jde o vodní rakety. Nevíme skoro nic o modelech letadel.

My jsme původně z Prahy. Žijeme už v Sydney téměř 30 let.

- Jirka
(http://www.AirCommandRockets.com)


Jestli si z nás neděláš srandu, tak naopak MY sledujeme vývoj vašich raket a obdivujeme vaše výtvory. Já zatím do vzduchu nic neposlal (resp. hromadu raket na TPH během studia chemie Laughing ). Není nějak moc času ale na jednoduchou raketu z jedné PET lahve snad už mám v garáži vše. Udělám taky pár fotek.

Budeme určitě rádi, když se budeme moct na problémy přeptat u profíků. Idea
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ


Naposledy upravil Vosy dne Čt 04.červen 2009 10:22:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 08:30:52    Předmět: Odpovědět s citátem

Janek napsal:
Lítat se dneska v tom vichru nedalo, tak jsem zašel jen tak omrknout do OBI ten "zahradní program", tady je pár postřehů:

1) originál Gardena je drahá jako prase, neznačkové a stejně funkční komponenty stojí i míň než třetinu.
2) aby to správně fungovalo (pro nás rakeťáky, zahradníkům vyhoví všechno), je třeba zkoušet kus ke kusu, Gardenu i ty ostatní. Někdy to drhne, jinde je vůle apod. Lze také celkem snadno najít dvojice, které budou fungovat i s přidanou tloušťkou víčka (Vosyho problém s plastovou rychlospojkou).
3) s aqua-stop ventilem by problém být neměl, prostě se vsadí někam do hadice v opačném směru.
4) hadic, které vydrží i větší tlaky než potřebujeme, je k dispozici celá řada, dokonce v metráži za slušný peníz.

Já zatím zůstanu u systému "ventilek", protože na další zkoušky mi to úplně stačí, ale časem to taky vidím na "zahradní" komponenty Laughing

Jo a ještě dotazík: Mojí staré hustilce nedělá voda dobře (2 dny jsem máčel ten kožený píst v oleji, aby zase trochu těsnil Laughing ). Australáci na nějaké fotce používají nožní hustilku, všechny co jsem viděl, jsou ale max. do 7 atm. Ví někdo o nožní (nejlépe dvoupístové) hustilce s tlakem do 10 atm? Když tak dík za tip Wink


1) originál Gardena dražší je ale opravdu to vydrží více. Na zahradě používám celkem dost různých rychlospojek a Gardena fakt vydrží déle.
2) nezkoušel jsem jiné plastové kusy, šel jsem rovnou do mosazné koncovky, která má opravdu dobrou "definovanou" uvolňovací polohu. Přišla mi i lepší, než origoš Gardena plastová, navíc je i levnější (tuším, že 89 Kč). Půjdu si ještě koupit do zásoby, protože na Pankráci v Bauhausu je už nemají a mít nebudou. Našel jsem je jen v Průhonicích a zřejmě se jedná o starší dodávku. Tam jich mají zatím dost.
3) Aqua stop ventil samozřejmě zapojíš obráceně ale když do něj cvakneš protikus, tak se ti aquastop ventil otevře Laughing Je třeba sundat těsnění, ventil vyjmout ven, o cca 6 mm zkrátit, konec rozplácnout kleštěma a vložit zpět. Práce na minutu ale jinak jsem to nevymyslel
4) snažil jsem se koupit hadici se silnou stěnou a malou světlostí. Zvolil jsem dvouvrstvou se světlostí 6 mm a délce 10 mm.

Jinak, už mám věci na zahradní program, tak to měnit nebudu. Ale v OBI jsem narazil na koutek se vzduchotechnikou. Jsou tam hadice, spojky, koncovky atd. pro vzduchové pistole, pneuservisy, stříkací pistole...
Asi by to šlo dát dohromady i z tohohle ale samozřejmě člověk musí začít tryskou a tomu se přizpůsobit.

Teď bohužel nemám čas, tak jsem téměř nic neudělal. Víkend je taky plnej... Crying or Very sad
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 20:17:28    Předmět: Odpovědět s citátem

No jo, s tim stop-ventilem mi to fakt nedošlo, asi že jsem na to koukal jen tak teoreticky Laughing Laughing

Jinak po tom, co jsem viděl dneska v Bauhausu, ti musím dát s Gardenou za pravdu, všechno ostatní připomíná spíš dětskou hračku než seriózní techniku. Mosazné rychlospojky tam mají (149,-Kč), ale myslím že to není Gardena a navíc jsou na 3/4" hadici, což je trochu moc..
Hadice jsem myslel, že použiješ zahradní 1/2" aby to šlo rovnou do všech koncovek, navíc vydrží klidně až 30 atm (podle typu, je to na nich napsané). Ale asi to máš na těch 6mm vymyšlené jinak.
A na ty komponenty pro vzduchotechniku se do OBI rozhodně ještě podívám Wink

Téma hustilka- to jsem tedy v minulém příspěvku zvoral Laughing Když nožní, tak rozhodně jednopístovou, protože logicky menší plocha pístu (pístů) znamená stejnou silou větší tlak Idea
Ovšem to, co jsem si dneska přinesl asi za 150 peněz je šunt, který nedrží ani tvar (celé se to ohýbá) a při hustění druhé láhve odešel na sotva 6 atm píst. Pokud výrobce počítal jen s hustěním autoduší kolem 2 atm, měl to tam napsat a nedávat budík do 7 atm. Zítra to jdu reklamovat Twisted Evil

Ještě než odešla, stihnul jsem ji porovnat s manometrem kompresoru- každý začíná ukazovat jindy a shodnou se jen výjimečně, takže bych tyhle budíky bral opravdu jen jako čistě orientační Exclamation

O víkendu toho taky moc nestihnu, tak příště napíšu, až budou nějaké výsledky, kecání už bylo dost Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 20:30:47    Předmět: Odpovědět s citátem

air.command napsal:
Dobrý den, pánové Very Happy

Táta a já jsme sledovali vývoj vaších vodní raket. Rádi zodpovíme jakékoli dotazy můžete mít, pokud jde o vodní rakety. Nevíme skoro nic o modelech letadel.

My jsme původně z Prahy. Žijeme už v Sydney téměř 30 let.

- Jirka
(http://www.AirCommandRockets.com)

Zdravím naše australské guru Wink

Je mi úplně jasné, odkud vítr vane, za tenhle kontakt zaslouží StepanS pochvalu před nastoupenou raketovou jednotkou Laughing

Vaše stránky jsou fantastické, fotodokumentace precizní, videonávody velmi inspirující a výkony.. nenapadá mě jiné slovo než famózní Shocked . Což nám samozřejmě nebrání jít vlastní cestou, tak doufám, že časem najdeme nějakou inspiraci i my pro vás Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Čt 04.červen 2009 23:15:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Janek: koncovku mám mosaznou na 1/2 hadici. Nevím, kde jsi byl ale na Pankráci jí nemají, jen v Průhonicích. Z koncovky bude 5-10 cm 1/2 hadice do stop-ventilu, do něj je již vsazena redukce 1/2 palce na 6 mm (složena ze 2 ks vzduchotechniky + 1 ks Gardeny 3/8 Laughing ) a na tom pak už 6 mm hadice délky 10 metrů. Průměr jen 6 mm jsem volil kvůli tomu, aby mrtvý objem byl co nejnižší - abych kompresorem nemusel 10 minut nafukovat objemnou 1/2 hadici.

Jestli nebudu línej, tak budu průběžně fotit a pak z toho třeba zbastlím nějakej článek.

V sobotu jsem celý den pryč, v neděli taky, takže udělám asi pendrek Crying or Very sad
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
air.command



Založen: 04 červen 2009
Příspěvky: 3
Bydliště: Sydney, Australie

PříspěvekZaslal: Pá 05.červen 2009 13:00:14    Předmět: Odpovědět s citátem

Vosy napsal:
Jestli si z nás neděláš srandu, tak naopak MY sledujeme vývoj vašich raket a obdivujeme vaše výtvory. Já zatím do vzduchu nic neposlal (resp. hromadu raket na TPH během studia chemie ). Není nějak moc času ale na jednoduchou raketu z jedné PET lahve snad už mám v garáži vše. Udělám taky pár fotek.


Nazdar hoši,

Pro nás je vždycky zajímavé jak ostatní lidi staví své vodní rakety a jaké materialy při tom používají. Je vždycky možnost, že příjdou s novým nápadem, který na raketách něco zlepší nebo zjednoduší.

Janek napsal:
2) aby to správně fungovalo (pro nás rakeťáky, zahradníkům vyhoví všechno), je třeba zkoušet kus ke kusu, Gardenu i ty ostatní. Někdy to drhne, jinde je vůle apod. Lze také celkem snadno najít dvojice, které budou fungovat i s přidanou tloušťkou víčka (Vosyho problém s plastovou rychlospojkou).


Pokud máte potíže, že se upravená tryska nezamkne do hlavice plastikové Gardeny, lze to vyřešit tak, že horní stranu hlavice trochu odříznete nebo upilujete.Obvykle se jedná o 1 mm. Snadněji se to provede tak,že tu oranžovou přesuvnou část z hlavice sundáte. To lze udělat tak,že ustřihnete tři proužky z PET láhve a vsunete je mezi tu přesuvnou část a ty tři zacvakávací čudliky.Tu přesuvnou část pak z hlavice stáhnete.

Přeji vám hodně úspěchů při dobývání nadoblačných výšin.





Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Pá 05.červen 2009 14:50:42    Předmět: Odpovědět s citátem

air.command: díky za tip, také jsem jednu "neznačkovou" plastovou před týdnem okrájel asi o 2 mm a stačilo to.
Přesto, více se mi líbí kovová koncovka, je taková festovnější.

Moc se mi líbí vaše větší rakety z několika spojených lahví nad sebou, o startovacích motorech (boosterech) ani nemluvě Rolling Eyes .
Koukal jsem i na video, kterak na soustruhu vyrábíte spojovací člen pro lahve nad sebou - z hliníku, vyřezat závit, přidat těsnění ... paráda!
Ale nemám soustruh, a tak přemýšlím, jak z komerčně dostupných komponent spojku vyrobit. Nebyl by nějaký dobrý tip, plííís?

Ještě k jednoduché raketě z jedné 2L PET lahve a s Gardena tryskou: Dejme tomu, že ji budu tlakovat cca na 120 psi (8 atmosfér). Jaký je tak nejrozumnější objem vody? Polovina, tj. 1 litr, nebo míň?
Díky.

P.S: zdá se, že "jste to vy, australani" Sorry za podezíravost, na fórech se to občas vtipálkama jen hemží Wink
Moc rádi nabereme od vás zkušenosti Idea
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Pá 05.červen 2009 15:55:37    Předmět: Odpovědět s citátem

Chlapi, víte co je nejskvělejší Question

Že se stejným potěšením stejně bláznivě pižláme úplně stejné součástky a je úplně jedno, jestli v srdci Evropy nebo někde v Austrálii Laughing Laughing Laughing
Tak ať nám to vydrží!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Po 08.červen 2009 00:57:27    Předmět: Odpovědět s citátem

Taxem dal na web pár fotek ohledně trysky a launcheru.
Teď ještě vyšetřit pár volných hodin, celý to dodělat.... a doufat, že to nikomu neutrhne palici Rolling Eyes
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kaiser



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 1260
Bydliště: Modřany

PříspěvekZaslal: Po 08.červen 2009 06:42:25    Předmět: Odpovědět s citátem

Vosy napsal:
Taxem dal na web pár fotek ohledně trysky a launcheru.
Teď ještě vyšetřit pár volných hodin, celý to dodělat.... a doufat, že to nikomu neutrhne palici Rolling Eyes


Proč to ve mě evokuje toto:
Byla jednou jedna řepa převeliká. Chtěl jí dědek vytáhnout a tak táhl, táhl, ale nevytáhl. I zavolal babku. Dědek chytil řepu, babka chytla dědka a oba táhly, táhly . . . . . .
_________________________________________
Elektrovětroň MATES s osvětlením, MOHAWK, hydroplány: 1.Saro Cloud litl, 2. SARO CLOUD big, 3.HOGO,MiG 3, větroň TOM z balzy a papíru a s motorem,šídlo F22, F4-U Corsair z EPP, dvouplocha z EPP typ "co dům dal",AirBába, P-82 TWIN Mustang, Me Bf 109E od StyroKitu a VLAJKOVÁ LOĎ - noční stihač - HEINKEL 219 UHU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Po 08.červen 2009 08:06:38    Předmět: Odpovědět s citátem

Kaiser: nechci bejt šťoural ale "dědek a babka táhli" Cool
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kaiser



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 1260
Bydliště: Modřany

PříspěvekZaslal: Po 08.červen 2009 11:32:18    Předmět: Odpovědět s citátem

Embarassed Embarassed Embarassed už sem asi spal, gdyž sem psal Embarassed Embarassed Embarassed
a nemohlo by to bejt jako že oba tvrdě pracovali a tak vyjímečně s trdym í ?
Já vim blbost, tak já du na hanbu Embarassed Embarassed Embarassed
_________________________________________
Elektrovětroň MATES s osvětlením, MOHAWK, hydroplány: 1.Saro Cloud litl, 2. SARO CLOUD big, 3.HOGO,MiG 3, větroň TOM z balzy a papíru a s motorem,šídlo F22, F4-U Corsair z EPP, dvouplocha z EPP typ "co dům dal",AirBába, P-82 TWIN Mustang, Me Bf 109E od StyroKitu a VLAJKOVÁ LOĎ - noční stihač - HEINKEL 219 UHU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
air.command



Založen: 04 červen 2009
Příspěvky: 3
Bydliště: Sydney, Australie

PříspěvekZaslal: Út 09.červen 2009 07:01:48    Předmět: Odpovědět s citátem

Vosy napsal:
Moc se mi líbí vaše větší rakety z několika spojených lahví nad sebou, o startovacích motorech (boosterech) ani nemluvě Rolling Eyes .
Koukal jsem i na video, kterak na soustruhu vyrábíte spojovací člen pro lahve nad sebou - z hliníku, vyřezat závit, přidat těsnění ... paráda!
Ale nemám soustruh, a tak přemýšlím, jak z komerčně dostupných komponent spojku vyrobit. Nebyl by nějaký dobrý tip, plííís?

Ještě k jednoduché raketě z jedné 2L PET lahve a s Gardena tryskou: Dejme tomu, že ji budu tlakovat cca na 120 psi (8 atmosfér). Jaký je tak nejrozumnější objem vody? Polovina, tj. 1 litr, nebo míň?
Díky.


Ahoj hosi,
Nejsnadnejsi spojovani lahvi je pomoci Robinson couplings. Muzete to videt na:

http://dogrocket.home.mindspring.com/WaterRockets/coupling.html

Je to v podstate trubka se zavitem na povrchu a maticema co se pouziva na lampach a lustrech a skrze kterou vedou obvykle draty. Je to snad i u vas k dostani v elektro potrebach. Na vyse uvedene strance jsou jako tesneni uvedeny o-krouzky, misto nich to chce ale ploche gumove tesneni.

Jake mnozstvi vody ma byt v lahvi zalezi na mnoha vecech jako tlaku napumpovaneho vzduchu, vahy prazdne rakety, celnim odporu (drag) prumer trysky a pod. My vzdy pouzivame hodnoty odectene ze simulatoru:

http://cjh.polyplex.org/rockets/simulation/

Zkuste si udat ruzne hodnoty napr. pro mnozstvi vody "Water Volume" v rozsahu 0.2-1.5 a simulator vam rekne jake mnozstvi vody je nejlepsi pro dosazeni maximalni vysky. Pokud neznate nejake hodnoty pro dosazeni do simulatoru nechte tam co tam je. Simulator vam pak ukaze dosazenou vysku, zrychleni,dobu "horeni"(Burnout) coz je u vodni rakety trochu legracni, dobu letu, tah, rychlost jakou dosahne raketa i pri volnem padu z dosazene vysky a pod. A nakresli i grafy prubehu.

Pokud nechcete pouzivat simulator tak praktickym pravidlem je, ze mnozstvi vody by melo byt asi 1/3 objemu lahve. Takze treba pro 2 ltr.lahev by to bylo 0,66 litru. Timto pravidlem dosahnete zhruba 90 % presnosti optimalniho mnozstvi vody.

- Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Út 09.červen 2009 07:37:14    Předmět: Odpovědět s citátem

air.command: díky, trubku od lampičky mi už kolega Michal shání, po úklidu garáže jich prý pár připravil do šrotu Cool

Simulátor je výbornej Laughing Evidentně někdo neví, co s volným časem. Těžká závist.

Zatím zkusím jen jednu lahev, začneme tedy cca třetinou objemu vody.
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: St 10.červen 2009 23:16:45    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo, tak ten simulátor je fakt paráda! Takhle si lze názorně udělat představu, jak se co zřejmě bude chovat a čím se projeví změna kterého parametru.
Moc užitečný fyzikální model Wink

Jinak mám připravený k letu Prototyp3 se dvěma různými tryskami a velikostmi padáku, hustilku jsem místo reklamace opravil a upravil, když vezmu akumulátor, můžu použít i kompresorek.
Dneska na TC jsem měl bobky poslat to do vzduchu, foukalo a bylo tam dost živo, tak snad o víkendu na chalupě Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiri.k



Založen: 30 březen 2009
Příspěvky: 69
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: Čt 11.červen 2009 10:11:25    Předmět: Odpovědět s citátem

sem se koukal v prodejně cyklo a tam měli pumpičku (velkou) do 11 Atmosfér cena kolem 1200 kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: Po 15.červen 2009 23:39:16    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak jsem o víkendu raketil, ale příliš (vlastně vůbec) se nedařilo Sad
Jak budu mít po pracovní šňůře, nadhodím pár postřehů...

jiri.k: dík za tip, ale při té ceně spíš použiju kompresorek Wink

Vosy: sleduji, hodnotím, obdivuji! Vypadá to bezvadně, tak jsem zvědav na výsledky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Út 16.červen 2009 00:02:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Janek: trochu mi podfukuje kolem trysky, taxem dnes na Michalovu radu utěsnil silikonem. Snad se zítra dostanu ke zkoušce těsnosti. Odpalovací stojan už mám, včera jsem ho měl s sebou na letišti.
Vlastně...mám už prakticky připraveno na odpočet Laughing
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: Pá 19.červen 2009 20:54:16    Předmět: Odpovědět s citátem

Krucifix, ani Američani nepublikovali tak obšírně vývoj raket na Měsíc. Tak už dost, chceme vidět rozervané petky, zlité (vodou z raket) průkopníky a v krajním případě i nějaký úspěšný let. Radku, zatrhni jim už tu teorii, ať už se ukážou. Evil or Very Mad
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vosy



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 484
Bydliště: Zvole

PříspěvekZaslal: Pá 19.červen 2009 22:44:23    Předmět: Odpovědět s citátem

Ani jsem na to nesáhl. Zítra mám nějakou jinou akci, tak jsem se tomu musel v týdnu věnovat a na raketu nezbyl čas.
Jestli bude v neděli hnusně, tak bych rád dodělal pár maličkostí a uděláme s mladým zkoušku.
_________________________________________
Sea Bee, 2T 8,5 ccm ASP
Mustang P-51B, LM
Accipiter Badius v tuningu, stříďák, osvětlení
Pidivrtulník PicooZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jiri.k



Založen: 30 březen 2009
Příspěvky: 69
Bydliště: praha

PříspěvekZaslal: Pá 19.červen 2009 23:24:11    Předmět: Odpovědět s citátem

zatím jsem dodělal motorovou jednotku ale ještě jsem nedokončil tubus rakety a jelikož se dělají škrty v tozpočtu tak to vypadá že raketa bude hotová tak příští měsíc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Janek



Založen: 01 leden 2008
Příspěvky: 1894
Bydliště: kousek od Blatné (JČ)

PříspěvekZaslal: So 20.červen 2009 23:15:07    Předmět: Odpovědět s citátem

Konečně mám čas něco napsat, tak Michal snad promine (a protrpí Laughing ) ještě trochu teorie. Není to ale moc ke chlubení Sad

Nožní hustilka -byť opravená- totálně zklamala, dosažené tlaky na pořádný let nestačily a na kompresor jsem zapomněl vzít svorky k akumulátoru. Tím pádem funkčnost padáku jsem také neověřil, sice se vždycky vysypal, ovšem těsně nad zemí, nebo až po dopadu.

Z nějakého důvodu ani jeden let nebyl kolmo vzhůru, ale hned po startu s vybočením do krátké nízké křivky a pod malým úhlem do země. Příčiny mohou být:
-s mizernou hustilkou malý tlak, tím nízká akcelerace a vysoká nestabilita při malé počáteční rychlosti
-příliš krátká vodítka na rampě sama o sobě, nebo ve spojení s předešlým bodem
-křivě osazené stabilizátory, i když vizuelně se jeví v pořádku
-relativně těžký časovač umístěný na plášti mimo osu trupu, takže vzniká klopný moment trysky vůči vyosenému těžišti
-špatně podélně vyvážená celá raketa, i když to se mi nezdá, protože minule to takhle docela chodilo.

Každopádně po těchto zkušenostech a po několika hodinách nad WR simulátorem (fakt bomba program a názorná ukázka, jak spousta věcí fuguje proti logice selského rozumu !!!) opouštím své duchovní dítě "systém ventilek", nakoupil jsem materiál a mám téměř hotový přechod na "zahradnictví".

Nebudu to tady hnojit fotkama, komentované albíčko z posledních zkoušek je pro zájemce opět na Rajčeti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MichalH



Založen: 01 červen 2007
Příspěvky: 2066
Bydliště: mám

PříspěvekZaslal: Ne 21.červen 2009 17:24:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Fotky jsou krásné. Přisadím si názor do teorie. Co takhle zmenšit stabilizátory, aby to nevypadalo jako řízená protitanková raketa pro horizontální let a tím trochu eliminovat nepřesnosti v nastavení ( spíš křídel, než stabilizátorů). Možná by si pak osový tah rakety spíš poradil s jejich aerodynamickým vlivem. Pokud jsem viděl, tak všechny vertikálně startující rakety mají stabilizátory menší a jejich účinnost začíná až při vyšší rychlosti. Do té doby raketu stabilizuje tah trysky, čili do určité výšky a rychlosti by to nemělo uhýbat ( pokud je tryska v ose - si myslím Shocked ).
_________________________________________
MichalH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Modeláři na letišti Točná -> Technika Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 2 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.pcforum.sk